- Prispevki
- 805
- Rešitve
- 2
- Točke odzivov
- 20
- Spletna stran
- www.hej-apple.si
- iPhone
- iPhone 11, iPhone SE
- iPad
- iPad Air 5 (M1)
- Prenosno
- MacBook Air M2 (8/256)
- Ostalo
- Studio Display, Apple Watch SE, Apple TV 4K, AirTag
Na kratko samo omenimo nekaj novitet.
Legacy Contacts
S t.i. Legacy Contacts ("stiki za dedovanje", "stiki za zapuščino" ; težko najdem dober slovenski izraz, zato bodo kar Legacy Contacts) lahko določite stik, ki bo lahko dostopal do vašega Apple ID in podatkov (do dogitalne zapuščine) po vaši smrti. Oseba, ki jo nastavite kot stik, bo lahko dostopala do vaših slik, sporočil, zapiskov, datotek, kontaktov, koledarja, aplikacij, varnostnih kopij naprave in več. Gesla v iCloud Keychain ostanejo nedostopna.
Do Legacy Contact dostopate preko Settings > Password & Security > Legacy Contact. Nato izberete osebo, ki bo lahko dostopala do vaših podatkov po vaši smrti.
Iskanje izgubljenih predmetov preko Find My
V aplikaciji Find My je Apple dodal novo možnost "Items That Can Track Me". S tem lahko preverite, če so v bližini naprave, ki bi vam lahko sledile.
Ob aktivaciji bo "Unknown Items" preiskal bližino vaše naprave in vas opozoril, če je okrog naprava, ki pripada komu drugemu. Ob zaznavi vam Apple ponudi navodila, kako onemogočiti napravo, da ne more več uporabljati sledenja.
Obstaja tudi možnost »Help Return Lost Items«, ki išče tudi bližnje izgubljene naprave in deluje podobno kot pri sledenju. Če najdemo izgubljeno napravo, Apple zagotovi navodila, kako najti, komu pripada.
Hide My Email kar v Mail aplikaciji
V iOS 15.2 Beta lahko Hide My Email uporabljate kar aplikaciji Mail. Ko sestavljate e-pošto tapnite polje »From« in izberite možnost »Hide My Email«, da ustvarite naključni e-poštni naslov.
Hide My Email je na voljo vsem, ki so naročeni na iCloud+. Vsa e-poštna sporočila, poslana na naključni e-poštni naslov, ki ga je ustvaril Apple, so posredovana vam, tako da lahko po potrebi odgovorite, vendar oseba na prejemniku ne vidi vašega pravega e-poštnega naslova. To je uporabno v primerih, da od nekoga začnete prejemati vsiljeno e-pošto. Tako lahko e-poštni naslov preprosto izbrišete in ga s tem blokirate.
Varnost komunikacije
Apple v tej različici omogoča varnost komunikacije v sporočilih za otroke. Funkcija je zasnovana tako, da preiskuje dohodna sporočila na otroških napravah glede golote. Na voljo je kot opt-in, kar pomeni, da jo moramo izbrati, omogočiti pa jo morajo starši. Možnost je omejena je na račune otrok in ni enaka funkcionalnosti CSAM, ki jo Apple še razvija.
Hrošči (bugs)
Apple je odpravil tudi določene hrošče v programski opremi, med drugim tudi za Apple Music, ki je lahko povzročil višjo porabo procesorske moči (CPU) in baterije.